Startsida > Församlingar > Johannes församling >

Kontakt­uppgifter

Medarbetarna i Johannes i alfabetisk ordning

Johannes församling

  • Präster

  • Mikael Busck-Nielsen

    församlingspastor, Johannes församling

    (09) 2340 7747, 040 7733 155
    mikael.busck-nielsen@evl.fi

  • Monica Heikel-Nyberg

    kaplan, Johannes församling

    (09) 2340 7787, 050 5456 172
    monica.heikel-nyberg@evl.fi

  • Fred Lindström

    kaplan, Johannes församling

    (09) 2340 7737, 050 3800 846
    fred.lindstrom@evl.fi

  • Maria Repo-Rostedt

    församlingspastor, Johannes församling

    (09) 23407738, 050-5773995
    maria.repo-rostedt@evl.fi

  • Johan Westerlund

    kyrkoherde, Johannes församling

    (09) 2340 7710 / 050 521 3573
    johan.westerlund@evl.fi

  • Kantorer

  • Dag-Ulrik Almqvist

    kantor, Johannes församling

    (09) 2340 7718, 050 3801 874
    dag-ulrik.almqvist@evl.fi

  • Anna Maria Böckerman

    kantor, Johannes församling

    (09) 2340 7728, 050 380 1869
    annamaria.bockerman@evl.fi

  • Sixten Enlund

    kantor, Johannes församling

    (09) 2340 7708, 050 3800 826
    sixten.enlund@evl.fi

  • Eva Henricson

    kantor, Johannes församling

    (09) 2340 7748, 050 3800 842
    eva.henricson@evl.fi

  • Diakoniarbetare

  • Gunvor Frände

    diakonissa, tjänstledig t.o.m. 31.12.2017, Johannes församling

    (09) 2340 7714, 050 3801 872
    gunvor.frande@evl.fi

  • Carre Lönnqvist

    Koordinator för mångkulturellt arbete, Johannes församling

    (09) 2340 7712, 050-469 8127
    carre.lonnqvist@evl.fi

  • Barbro Ollberg

    diakonissa, Johannes församling

    (09) 2340 7704, 050 3800 656
    barbro.ollberg@evl.fi

  • Karin Salenius

    diakonissa, Johannes församling

    (09) 2340 7724, 050 3800 867
    karin.salenius@evl.fi

  • Elina Tiiainen

    Diakonissa, Johannes församling

    09 2340 7714/ 050 3801 872
    elina.tiiainen@evl.fi

  • Ungdomsarbetsledare

  • Lella Lindström

    ungdomsarbetsledare, Johannes församling

    (09) 2340 7706, 050 3800 849
    lella.lindstrom@evl.fi

  • Christer Romberg

    ungdomsarbetsledare, Johannes församling

    09 2340 7707/ 050 3433 418
    christer.romberg@evl.fi

  • Barnarbetsledare

  • Martina Friman

    barnledare, Johannes församling

    Kronan
    (09) 2340 7715, 050 3800 823

  • Casimir Gripenberg

    barnledare i Humlan, Johannes församling

    barnledare i Humlan
    (09) 2340 7746, 050 4474 788
    casimir.gripenberg@evl.fi

  • Helena Hollmérus

    barnledare, Johannes församling

    (09) 2340 7744, 050-447 2887
    helena.hollmerus@evl.fi

  • Nenne Lappalainen

    ledare för barnverksamhet, Johannes församling

    (09) 2340 7705, 050 4010 390
    nenne.lappalainen@evl.fi

  • Christina Lökström

    barnledare, Johannes församling

    S:t Jacob
    (09) 2340 7765, 050 412 7628

  • Ingela Mäkitie

    barnledare, Johannes församling

    Kronan
    (09) 2340 7723, 050 433 8002

  • Yasmin Nava

    barnledare i Humlan, Johannes församling

    Humlan
    09 2340 7735, 050-463 4137
    jasmin.nava@evl.fi

  • Leo Niemi

    barnledare, Johannes församling

    (09) 2340 7726, 050 447 3384
    leo.niemi@evl.fi

  • Helena Segercrantz

    barnledare i Kronan, Johannes församling

    (09) 2340 7755 / 050 380 0651
    helena.segercrantz@evl.fi

  • Casper Sivén

    barnledare, Johannes församling

    Humlan
    (09) 2340 7736, 050 4473 320

  • Oscar Storgårds

    barnledare i S:t Jacob , Johannes församling

    Barnledare S:t Jacob
    (09) 2340 7796, 050 5646 672
    oscar.storgards@evl.fi

  • Kyrkvaktmästare

  • Hannu Hapuli

    vaktmästare i Johanneskyrkan, Johannes församling

    Johanneskyrkan
    (09) 2340 7741, 050 3574 353
    hannu.hapuli@evl.fi

  • Tony Smedjebacka

    övervaktmästare, Johannes församling

    09 2340 7713, 050 433 0710
    tony.smedjebacka@evl.fi

  • Marianne Snäll

    vaktmästare i S:t Jacobs kyrka, Johannes församling

    (09) 2340 7729, 050 3800 836
    marianne.snall@evl.fi

  • Anton Wikström

    städare/ vaktmästare i Högbergsgården, Johannes församling

    09-2340 7749, 050 3800 688
    anton.wikstrom@evl.fi

  • Sekreterare

  • Irma Hamppu-Linna

    ekonomisekreterare, Johannes församling

    (09) 2340 7721, 050 3800 872
    irma.hamppu-linna@evl.fi

  • Linda Jordas

    informations- och församlingssekreterare, Johannes församling

    09-2340 7711 / 050 380 17 12
    linda.jordas@evl.fi