Startsida > Församlingar > Matteus församling >

Kontakt­uppgifter

medarbetarna

Matteus församling

  • Kyrkoherde

  • Stefan Forsén

    kyrkoherde, Matteus församling

    (09) 2340 7310 / 050-380 3945
    stefan.forsen@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Präster

  • Johan Hallvar

    kaplan, Matteus församling

    (09) 2340 7321 / 050-380 3954
    johan.hallvar@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Patricia Högnabba

    församlingspastor, Matteus församling

    ungdoms- och konfirmandarbete
    (09) 2340 7332/ 050-408 9010
    patricia.hognabba@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Juho Kankare

    församlingspastor, Matteus församling

    (09) 2340 7322 / 050-380 3957
    juho.kankare@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Kantorer

  • Anders Forsman

    kantor , Matteus församling

    Grupperna gung & sjung, klapp & klang
    09-2340 7320 / 050-433 5578
    anders.forsman@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Emma Gustafsson

    Musikledare, Matteus församling

    Matteus barnkör
    050-491 7360
    emmagustafsson@email.com
    Åbohusvägen 3, 2 vån

  • Daniela Strömsholm (f. Forsén)

    musikledare, Matteus församling

    tjänstledig 2016-2017
    matteus.fors@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 2 vån

  • Marianne "Mimi" Sundroos

    kantor, Matteus församling

    09 2340 7325 / 040-584 0296
    marianne.sundroos@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 2vån

  • Diakoniarbetare

  • Henrika Hyttinen

    diakoniarbetare, Matteus församling

    09 2340 7327 / 050 380 3976
    henrika.hyttinen@evl.fi
    Åbohusvägen 3

  • Carita Riitakorpi

    diakonissa, Matteus församling

    (09) 2340 7328 / 050-380 3986
    carita.riitakorpi@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Ungdomsarbetsledare

  • Daniel Jakobsson

    ungdomsarbetsledare, Matteus församling

    (09) 2340 7329 / 050-380 0710
    daniel.jakobsson@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Tonja Paavola

    ungdomsarbetsledare, Matteus församling

    (09) 2340 7330 / 050-380 3988
    tonja.paavola@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Barnarbetsledare

  • Marianne Bergström

    dagklubbsledare, Matteus församling

    (09) 2340 7331 / 050-380 3995 (vardag kl. 9-13)
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Catarina Bärlund-Palm

    familjearbetsledare, Matteus församling

    (09) 2340 7333 / 050-380 3936
    catarina.barlund-palm@evl.fi
    Åbohusv.3 00900 Helsingfors

  • Sekreterare

  • Inge-May Sevonius

    församlingssekreterare, förvaltning, Matteus församling

    (09) 2340 7300
    inge-may.sevonius@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Pia Valtanen

    församlingssekreterare, information, Matteus församling

    (09) 2340 7302
    pia.valtanen@evl.fi
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors